'

.

Dziś jest 27 listopada 2024 Osób online: 4

Mecze

MKS Huragan Morąg - LKS Wel Lidzbark Welski 4:2 16.11.2024 13:00
  • Zaleski 25'
  • Filipczyk 30'
  • Dec M. 35'
  • Rynkowski 60'
  • Drzazgowski 19'
  • Grążawski 38'

Sparing
Start Nidzica - MKS Huragan Morąg
18.01.2025 00:00
Mecz w Nidzicy

Tabela ligowa

Ostatnio dodane komentarze

Losowa fotografia

Statystyki strony

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 225
· Najnowszy użytkownik: skayway

· Odwiedzin dzisiaj: 2218
· Odwiedzin wczoraj: 30724
· Odwiedzin ogólnie: 18578648
Odwiedź WwW.AnkurThakur.iN więcej na Addons

III liga podlasko-warmińsko-mazurska aż tak słaba?

19 września 2016; 07:47 - takTOja Komentarzy: 2

III liga podlasko-warmińsko-mazurska aż tak słaba?Przed przeprowadzeniem reform, dzięki którym rozgrywki III-cio ligowe zostały wyniesione na poziom centralny zwykło się przyjmować, że III liga grupa: podlasko-warmińsko-mazurska jest jedną z najsłabszych jak i nie najsłabszą grupą wśród wszystkich pozostałych grup pod względem czysto sportowym. Pewnym potwierdzeniem tych słów może być wygląd tabeli III ligi gr. I w sezonie 2016/17. Po 8 kolejkach na dziewięć pierwszych drużyn, aż osiem pochodzi z okręgu łódzko-mazowieckiej III ligi. Natomiast jedyną drużyną pochodzącą z „naszej, starej” III ligi jest Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie (2 miejsce). Dodatkowo na ten moment na pięć miejsc zagrożonych spadkiem aż cztery wywodzą się z regionu podlasko-warmińsko-mazurskiego (wszystkie z Warmii i Mazur) a są to Sokół Ostróda, MKS Ełk, Concordia Elbląg i Motor Lubawa. Stawkę potencjalnych spadkowiczów uzupełnia beniaminek Huragan Wołomin.

Kolejnym argumentem przemawiającym za słabością drużyn pochodzących z „naszej” ligi mogą być losy drużyn, które zajmowały pierwsze miejsca premiowane bezpośrednim awansem do wyższej klasy rozgrywkowej bądź umożliwiały udział w barażach o II ligę. Dzięki tej analizie wyszedł kolejny problem – brak pieniędzy. Pod analizę wziąłem sześć ostatnich sezonów począwszy od sezonu 2010/11, w którym ligę wygrała Olimpia Zambrów. Mimo awansu do II ligi drużyna z Zambrowa ze względu finansowanych postanowiła pozostać w III lidze. Taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku mistrza z sezonu 2011/12 – Startu Działdowo, który także z powodów finansowych nie skorzystał z możliwości awansu do wyższej ligi. W kolejnym sezonie (2012/13) ligę ponownie wygrywa Olimpia Zambrów i tym razem podejmuje przysłowiową rękawicę i przystępuje do gry w II lidze. Przygoda ta trwała jednak bardzo krótko, ponieważ już w pierwszym sezonie drużyna z Zambrowa spada do III ligi. Kolejnym mistrzem III ligi została drużyna Sokoła Ostróda, która o awans musiała już walczyć w składających się z dwóch rund baraży. Pierwszym przeciwnikiem Sokoła był Granat Skarżysko-Kamienna, który pokonany został dopiero po rzutach karnych. W drugiej rundzie, której przejście wiązało się z gra w II lidze Ostródzianie mierzyli się z drużyną Nadwiślan Góra. Przeciwnik ten okazał się już za mocny i Sokół ostatecznie nie awansował do wyższej ligi. W kolejnych latach III ligę podlasko-warmińsko-mazurską wygrywały odpowiednio Olimpia Zambrów i Olimpia Elbląg. Jednak sytuacja obu tych drużyn nie jest aż tak dobra jakby chcieli kibice tych drużyn. W sezonie 2015/16 Olimpia Zambrów ukończyła rozgrywki II ligi tuż nad strefa spadkową. Natomiast w obecnym sezonie po 9 kolejkach zambrowska Olimpia znajduje się w strefie spadkowej natomiast elblążanie są w środku tabeli ale mają problem z wygrywaniem meczów (aż 7 remisów na 9 meczów).

Jak widać opinia o tym, iż III liga gr. podlasko-warmińsko-mazurska była jedną z najsłabszych grup ma swoje potwierdzenie. Jak pokazują obecna tabela III ligi gr. I oraz losy kolejnych zwycięzców rozgrywek, drużyny pochodzące z województwa warmińsko-mazurskiego i województwa podlaskiego nie były bądź dalej nie są w stanie nawiązać rywalizacji z drużynami z innych regionów Polski. Istnieją jednak pewne wyjątki takie jak Stomil Olsztyn, Wigry Suwałki czy Jagiellonia Białystok. Jednak drużyny te na najwyższych szczeblach rozgrywkowych występują już od kilku sezonów co umożliwiło im w pewnym stopniu ustabilizować swoją sytuację bez względem sportowym jak i finansowym. Oczywiście lepszy pogląd na ten problem będziemy mieli dopiero po rozegraniu wszystkich kolejek obecnego sezonu. Do tego momentu pozostaje mieć nadzieje, że drużyny reprezentujące nasz region w rozgrywkach na szczeblach centralnych systematycznie będą podnosić swój poziom sportowo-organizacyjny i będą „stawiać większy opór” drużynom z innych części kraju.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Morągu.

Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze

#1 | krzysiek dnia września 19 2016 09:24:50
Na usta ciśnie się słynne powiedzenie..."nie ma kasy nie ma ekstraklasy" .I chociaż będziemy mówili czy pisali nie wiem co, to nie zakłamiemy rzeczywistości.
#2 | mart dnia września 19 2016 12:08:57
To, że nasza, była 3 liga, jest słabsza, pod względem sportowym, od mazowsza i łódzkiego nie ulega wątpliwości. Zamiast skupiać się nad udowadnianiem oczywistej tezy, trzeba by pochylić sie nad przyczynami tego stanu rzeczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie

Witaj Gościu Zaloguj/Rejestracja
Zamknij
Logowanie
Nazwa użytkownika
Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Tutaj kliknij, żeby się zarejestrować.
Zapomniałeś hasła?
Żeby otrzymać nowe, tutaj kliknij.

Kalendarz

Sparingi zima



Szybkie wyniki

Sponsorzy klubu

ALPINAMRDIAGNOSTICWD-TECHUSŁUGI OGÓLNOBUDOWLANEPIKSELGMINA MORĄG WSPIERA SPORThotel tailorKACZKANAGROMECHWoda EVAMIRBRUK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.